Azure Azure PaaS

App Service Migration Assistant ile Web Uygulamalarınızı Taşıyın

Avatar
Written by Emre Martin

Mevcut web uygulamalarınızı Azure ortamına taşımaya karar verdiniz ancak uygulamalarınızın Azure App Servis alt yapısına uyumluluğundan emin değilseniz App Service Migration Tool size bu konuda yardımcı olabilir.

App Service Migration Assistant : https://appmigration.microsoft.com

App Service Migration Assistant

Eğer web uygulamanız public olarak erişebilir durumda ise (HTTP) App Service Migration Tool uygulamanıza public URL üzerinden erişerek Azure App Servis ortamına taşınıp taşınmayacağını hızlı ve kolay bir şekilde değerlendirmenizi sağlar.

App Service Migration Assistant

Azure App Service Migration Assistant ?

İlk ollarak 2018 yılında release edilen bu tool geçtiğimiz günlerde Azure App Service Migration Assistant ismiyle güncellendi ve artık mevcut ASP.Net uygulamalarızını Azure ortamına taşıma süreçlerinde rol alabiliyor ayrıca daha detaylı bir analiz yapmanıza olanak sağlıyor. (Şuan için sadece Windows tabanlı çalışabilmekte)

App Service Migration Assistant

App Service Migration Asistant Migration öncesi aşağıdaki kontrolleri sağlayarak taşıma süreci için hazırlık yapmanızı ve gerekli aksiyonları almanızı sağlar;

  • Port Bindings: App Servis mimarisinde Front-End load balancer standart http ve https (80, 443) portlarını dinler. Uygulamanız için farklı bir port kullanıyorsa migration öncesi değiştirilmesi gereklidir.
  • Protocols: App Servis mimarisi http ve https protokollerini destekler eğer uygulamanızda Non-http binding bulunuyorsa migraiton öncesi değiştirilmesi gereklidir.
  • Certificates: Özel bir TLS sertifika isteniyorsa uyarı alırsınız ve migration süreci tamamlanınca manuel olarak bu sertifikayı yüklemeniz gereklidir.
  • Location Tags: App Servis mimarisi uygulamaları pre-config file olan applicationhost.config dosyası kullanılarak barındırılır. Migrate edilmek istenen uygulamanın config file’da (web.config) herhangi bir location tag kullanılıyorsa migration öncesi kaldırılmaılıdır.
  • ISAPI Filters: ISAPI filtreleri bir IIS sunucusu veya siteleri için özel davranış sağlar. Bazı ISAPI filtreleri App Servis mimarisi tarafından desteklenirken bazılarının migration öncesi kaldırılması gerekir.
  • Application Pool: Azure App Servis mimarisi şuan için migrate edilmek istenen uygulamanın tek bir Application Pool kullanıyor olmasını desteklemektedir. Eğer uygulamanız farklı Application Pool’larda bulunan uygulamalara bağımlılığı varsa tmigration öncesi tekrar yapılandırmanız gerekmektedir.
  • Application Pool Identity: Azure App Servis mimarisinde IIS worker Application Pool ile iliştilendirilmiş sistem account’larını kullanmaktadır. Migrate edilmek istenen uygulamanın bağlı olduğu Application Pool’un Run As ApplicationPoolIndentity olarak yapılandırması gerekmektedir.
  • Authentication Type: App Servis mimarisi on-prem IIS’de olduğu gibi farklı kimlik doğrulama yöntemlerini destekler (Windows Authenticate, Basic Authenticate, Client Certificate Authenticate ve diğer…) Eğer bunların dışında farklı bir kimlik doğrulama kullanıldıysa migration öncesi tekrardan yapılandırmanız gerekmektedir.
  • Connection Strings: Migration Assistant Web.Config file içerisindeki Data Base Connection String’leri kontrol ederek  manuel oluşturmanız gereken string’ler için önerilerde bulunur.(Uygulama database’ini manuel olarak taşımanız gerekmektedir, Migration Assistant Database’i taşıyamaz) Dilerseniz Hybrid Connection kullanarak on-prem database’i kullanmaya devam edebilirsiniz bu durumda Connection String’ler Migration Assistant tarafından otomatik olarak oluşturulacaktır
  • Frameworks: Migration Assistant şuan için sadece ASP.NET fremeworks’ler desteklemektedir. (PHP, NodeJS, Java ve Python desteğinin yakında gelmesi bekleniyor.)

Daha fazlası için: https://appmigration.microsoft.com/readinesschecks

 Faydalı olması dileğiyle.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect