Azure IaaS VM Availability Zone Yapılandırması

Azure IaaS VM Availability Zone Yapılandırması

Bir önceki yazımda Availability Zones ve Availability Sets kavramlarından bahsetmiştik. Dilerseniz buradan Azure’da iş Sürekliliği Availability Sets ve Availability Zones isimli yazımı okuyarak başlayabilirsiniz. Bu yazımda IaaS sanal makinalarımız için Availability Zone yapılandırmasını ve VMSS için Zone yapılandırmasını inceliyor olacağız.

Öncelikle aşağıdaki PowerShell komutu ile Azure üyeliğiniz altında Availability Zone destekleyen VM SKU’larını kontrol ediyoruz. Gerekli olması durumunda Microsoft’a Support Case açarak ilerleyebilirsiniz.

Komut çıktısı:

Azure Availability Zones Yapılandırması

Azure Availability Zone Yapılandırması

Availability Zone yapılandırmasını Azure portal üzerinden yeni bir sanal makine oluştururken Availability Options -> Availability Zone seçeneği ile gerçekleştiriyoruz.

Azure Availability Zones Yapılandırması

Availability Zone yapılandırmasında sanal makinanın fizikzel olarak nerede, yani hangi zone içerisinde olacağını seçme gibi bir şanşımız bulunmuyor sadece “1”, “2” yada “3” gibi Microsoft tarafından yönetilen mantıksal zone’u seçebiliyoruz.

Azure Availability Zones Check

Not: %99.99 SLA için minimum iki sanal makinanın iki farklı Availability Zone içerisinde olması gerekmektedir unutmayın.

Availability Zones ile kullanabileceğiniz Azure Servisleri:

 • Linux Virtual Machines
 • Windows Virtual Machines
 • Virtual Machine Scale Sets
 • Managed Disks
 • Standard IP Address
 • Standard Load Balancer
 • Azure Firewall
 • SQL Database
 • Azure Cache for Redis

Availability Zones destekleyen tüm Azure servis ve bölgelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Azure VM Scale Set Avilability Zones Yapılandırması

Bildiğiniz üzere Avilability Set bizleri aynı veri merkezi içerisinde meydana gelebilecek donanımsal arızalardan korurken, Avilability Zones ise aynı Azure lokasyonunda (Azure Region) meydana gelebilecek veri merkezi kesintilerinde bizleri korumaktadır.

Avilability Zones kullandığımızda Update Domain ve Fault Domain’imiz farklı Zone’lar olmaktadır  bu sebepten Avilability Set ve Avilability Zones seçeneklerinin aynı anda kullanılması desteklenmemektedir.


 • Virtual Machine cannot be created because both Availability Zone and Availability Set were specified
 • Deploying an Availability Set to an Availability Zone isn’t supported.

Peki ya Scale Set ?

 Scale Set tamamıyla aynı (OS, SKU) sanal makine (Windows/Linux) grupları oluşturmızı ve iş yoğunluğuna göre bu sanal makinaları Auto Scale özelliği ile çoğaltarak yük dağılımı yapmamızı sağlayan bir özelliktir.

Azure Scale Set Nedir

Scale Set ile oluşturduğuz sanal makine gruplarını aynı zamanda Avilability Set içerisine dahil ederek veri merkezi içerisinde meydana gelebilecek donanımsal kesinti durumlarında erişebilirliği garantilemiş oluruz.

Aynı şekilde Scale Set içerisinde oluşturduğumuz sanal makine gruplarını Availability Zone’a dahil ederek veri merkezi seviyesindede koruma sağlayabiliriz. Bu durumda iş yüklerimizi aynı veri merkezi içerisindeki farklı rack kabini yerine, aynı Azure lokasyonu içerisindeki farklı veri merkezlerinde (Farklı Zone’lara) konumlandırılarak yüksek erişebilirlik sağlanmış oluruz.

reate Virtual Machine Scale Set ve Availability Zone

Azure portal üzerinden Virtual Machine Scale Sets –> Create Virtual Machine Scale Set ve Availability Zone yolunu izleyerek Scale Set sanal makinalarınızı Availability Zone içerisine sahil edebilirsiniz.

reate Virtual Machine Scale Set ve Availability Zone

Availability Zone içerisindeki sanal makinalarınızın hangi Zone içerisinde olduğunu aşağıdaki komut ile Cloud Shell kullanarak ögrenebilirsiniz.

Komut Çıktısı:

VMName Zone
————– ——
MyScaleSetAZ_1 3
MyScaleSetAZ_2 1
MyScaleSetAZ_3 2

Faydalı olması dileğiyle.