Azure Azure Backup

Azure Backup ile IaaS SQL VM Backup Restore

Emre Martin
Written by Emre Martin

Azure Backup ile Yedeklenen SQL Server Sunucular Nasıl Geri Yüklenir?

Bu noktaya kadar SQL Sunucuları için Azure Backup kullanımının avantajlarından bahsettik ve yedekleme işlemini ele aldık. Yukarıda yedeği alınmış olan sql server sunucusu için nasıl geri yükleme (Restore) yapılacağını inceleyelim.

Öncelikle Backup Items üzerinden geri yükleme yapmak istenilen Veritabanı seçilmelidir. Resimde de göründüğü üzere database ve backup detaylarıyla ilgili birçok bilgiyi görüntüleyebiliyorsunuz.

İlgili database üzerinde Restore DB seçeneğiyle devam edilir.

Azure Backup for SQL

Geri yükleme aşamasında iki seçenek mevcuttur. Mevcut database’in üzerine yazabilirsiniz ve ya alternatif alan belirtebilirsiniz. Ben alternatif alan ile devam ediyorum. Server, Instance ve Restore edilecek olan DB bilgilerim default olarak gelmektedir. Ben Restore edilecek DB adını değiştirdikten sonra devam ediyorum.

 

Log ve Full&Diffrential Yedeklerinizin en yakın Recovery Time Object değerini grafik desteğiyle birlikte görebilirsiniz.

Azure Backup for SQL

Diffrential ve Full olarak alınan iki yedeğimdem ben Full Backup alınmış olan yedeği geri dönmek istiyorum ve bu şekilde devam ediyorum.

Azure Backup for SQL

Son olarak Advance Configuration kısmında restore edilecek log ve database için hedef yolu (Target Path) belirtiyorum.

Bu 3 adımın tamamlanmasının ardından restore işlemini tamamlanacaktır.

Azure Backup for SQL

İlgili Sunucuya bağlantı sağlayarak hedef olarak belirlediğim dizinde restore edilmiş olan DB ve log dosyalarımı görebiliyorum.

Azure Backup for SQL

Azure Backup for SQL

Son olarak SQL API kullanımından bahsetmiştik. Bu sayede SQL Server üzerinde database için hiçbir attach/detach işlemi yapılmadığı halde, restore edilmiş olan database’in otomatik olarak attach ediliğini göreceksiniz.

Azure Backup for SQL

Azure Backup bilenler için uzunca bir makale olmuş olsa da, Azure VM olarak SQL Server Sunucular için duyurulan özellik ve avantajları ele almış ve tüm backup süreçlerini de örnek senaryo vesilesiyle detaylıca incelemiş olduk.

Kaynak : https://azure.microsoft.com/tr-tr/blog/azure-backup-for-sql-server-on-azure-vm-public-preview/

Serinin diğer yazıları:

Azure Backup ile IaaS SQL VM Backup

Faydalı Olması Dileğiyle.

Yazar Hakkında

Emre Martin

Emre Martin

Cloud Solutions Architect at NETAŞ