Azure Azure Security

Azure Dedicated Host & Single-Tenant Server

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Dedicated Host Nedir ?

Microsoft Azure dünyasındaki bir çok iş yükü Tenant adını verdiğimiz ve diğer müşteriler ile paylaşılan donanımsal kaynakları kullanmaktadır. Ancak bazı kuruluşlar uyumluluk ve yasal düzenleme gereksinimlerinden ötürü paylaşılmayan izole kaynakları kullanması şartı bulunmaktadır.

Microsoft dün preview olarak duyurduğu Azure Dedicated Host servisi ile adındanda anlaşıldığı üzere tenant’ının altındaki sunucularınızı (Windows/Linux) donanımsal olarak izole edilmiş ve sadece size ait olan tek bir fiziksel host üzerinde konumlandırmanıza olanak sağlıyor ve bu sayede yukarıda söz etmiş olduğumuz uyumluluk ve yasal düzenleme gereksinimlerinide sağlamış oluyor.

Ayrıca Azure AHUB olarak bildiğimiz (Azure Hibrid Use Benefit) lisans programı sayesinde on-premises lisanslarımızıda Azure Dedicated Host ile kullanmaya devam edebiliyoruz.

Daha önceden Microsoft tarafından sunulan isolated VMler halen kullanılabilir durumda ancak Azure Dedicated Host bizlere daha esnek bir yönetim şekli sunmakta. 

  • Temel donanım altyapısı,
  • İşlemci markası, yetenekleri ve daha fazlası,
  • Çekirdek sayısı,
  • Dağıtmak istediğiniz Azure Sanal Makinelerinin türü ve boyutu.

Azure Dedicated Host

Dedicated Host  Donanım Seçenekleri

Bu servis şuan için Preview’de olduğundan dedicated host olarak sadece Dsv3 ve Esv3 makine size’ları (Fsv2 Desteğide yakın bir tarhite gelecek) kullanılabiliyor ancak instance olarak istediğiniz herhangi bir sanal makina size’ini Azure Dedicated Host üzerine deploy edebiliyorsunuz. Ayrıca Host Grup’ları kullanarak fiziksel server’ınızda meydana gelebilecek kesinti durumları için yüksek erişebilirliği sağlayabiliyorsunuz.

Dedicated Host  Fiyatlandırması

Azure Dedicated Host fiyatlandırma ayrıntıları için bu linkten yararlanabilirsiniz.

Azure Dedicated Host Price

Görüşmek üzere. 🙂

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect