Azure DNS

Azure Network Servisleri-6 Azure DNS

Avatar
Written by Emre Martin

Azure DNS Nedir ?

Internet ortamında erişillebilen her servis ve hizmetin azuredocs.com şeklinde bir alan adı bulunmaktadır. Bu alan adları erişmek istediğimiz servis ve hizmetlerin daha hatırlanabilir olması sağlar. Bir alan adı farklı ön eklerle kullanılarak farklı servis ve hizmetlere atanabilir. Örneğin videos.azuredocs.com, books.azuredocs.com şeklinde. Her alan adı ilgili servis ve hizmetin IP adresi ile ilişkilidir. Bu sayede erişmek istediğimiz hiç bir servis için IP adreslerini ezberlemek zorunda kalmayız. Bir alan adına ait tüm bu kayıtlar o alan adına ait DNS Zone’u içerisinde tutulur. Azure DNS alan adlarına ait bu zone’ları barındırabileceğiniz, global Microsoft network’ünde bulunan DNS sunuculara dağıtılmış PaaS DNS etki alanı barındırma servisidir.

Yüksek Erişebilirlik

Azure DNS üzerinde barındırdığınız alan adları Azure’un global network’ünde bulunan DNS sunucularında tutulur. DNS üzerinde yapacağınız bir değişiklik bu ağdaki tüm sunucular ile saniyeler için paylaşılır bu sayede DNS sorguları mevcut en yakın DNS sunucusu tarafından en hızlı şekilde yanıtlanır Ve Microsoft bu DNS sunuculardan en az bir tanesinin %100 olarak her zaman yanıt vermesini garanti eder.

Hangi DNS kayıtları tutulaiblir ?

Azure DNS, tüm yaygın DNS kayıt türlerini destekler: A, AAAA, CAA, CNAME, MX, NS, PTR, SOA, SRV ve TXT. SPF kayıtlarının TXT kayıtları kullanılarak temsil edildiğini unutmayın.

Fiyatlandırma ?

Azure DNS sahip olduğunuz Zone sayısına ve aldığınız DNS sorgu sayısına göre aylık olarak ücretlendirilir.

  • İlk 25 Zone için zone başına $0.50 sonraki her zone için $0.10
  • Ilk 1 milyar sorgu için $0.40 sonraki her bir 1 milyar sorgu için $0.20

Azure DNS Yapılandırması

Azure DNS servisine erişmek içim Azure portal-> DNS Zone yolunu takip edebilirsiniz.

 

Ben test ortamımda azuredoclab.com şeklinde bir DNS zone’u oluşturdum ayrıca yine test amaçlı + Record Set butonunu kullanarak emre.azuredocslab.com şeklinde bir host A kaydı oluşturuyorum.

Testimizi yapalım:

Not: Azure DNS’si kullanmaya başlamak için alan adınıza NS (Name Server) kayıtlarını Azure DNS’in NS kayıtlarını ile güncellemeniz gerekir ki, Alan adınıza yapılacak bir sorgu Azure DNS’e yönlendirilebilsin. Alan adına ait NS kayıtlarını nslookup ile bulabilirsiniz.

App Service Domain

Eğer hala bir alan adınız yoksa Azure App Service Domain ile doğrudan Microsoft Azure üzerinden alan adı satin alabilirsiniz.

DNS Zones vs Private DNS Zone

Azure DNS Zone public dünyadaki alan adı kayıtlarını tutarken, Azure Private DNS zone Virtual Network seviyesinde isim çözümlemesi yapar.

Daha fazlası için buradan yararlanabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect