Azure Azure WVD

Azure Virtual Desktop: Ekran Yakalama Koruması

Ekran yakalama koruması (Screen capture protection) özelliği, hassas bilgilerin istemci uç noktalarında yakalanmasını yani ekran görüntüsü alınabilmesini engelleyen bir özelliktir ve dün itibarı ile genel kullanıma sunuldu. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, AVD ekranındaki içerik ekran görüntüsü alınmaya çalışıldığında yada ekran paylaşımı yapıldığında otomatik olarak gizlenir.

Azure Virtual Desktop Screen Capture Protection

Ön gereksinimler:

Ekran yakalama koruması özelliği, Session host düzeyinde yapılandırılır ve istemcilere uygulanır. Bu özelliği aktif ettikten sonra yalnızca bu özelliği destekleyen istemciler ile AVD ortamına bağlanabilirsiniz. Ekran yakalama korumasını destekleyen istemciler:

  • Windows Desktop client (Sadece Full Desktop için)
  • macOS client version 10.7.0 (Full Desktop + RemoteApp için)

Ekran yakalama korumasının yapılandırılması

Ekran yakalama korumasını yapılandırmak için buradan indirebileceğiniz Azure Virtual Desktop ADMT templeate’ine ihtiyacınız bulunmakta. Bu templeate’i Local Group Policy olarak yada AD ortamızdaki Central Store’a yükleyerek kullanabilirsiniz. Sonrasında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Remote Desktop Services -> Remote Desktop Session Host -> Azure Virtual Desktop altındaki seçenekleri kullanarak bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Azure Virtual Desktop Screen Capture Protection

Daha fazlası için buradan yararlanabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect