Azure Azure Disaster Recovery

Azure Virtual Machines On-Demand Capacity

Avatar
Written by Emre Martin

Microsoft geçtiğimiz haftalarda On-Demand Capacity Reservations For Azure Virtual Machines (Azure Sanal Makinalalar için İsteğe Bağlı Kapasite Rezervasyonları) özelliğini genel önizleme olarak kullanıma sundu.

Nedir bu On-Demand Capacity ?

Microsoft her ne kadar Spot Instance ile veri merkezlerinde o an için kullanılmayan yedek kapasiteyi daha az maliyetle kullanıma sunuyor olasada, Azure haricinde bir çok farklı Microsoft servisinin barındırıldığı Microsoft veri merkezleride sonsuz büyüklükte değildir bu sebebten gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz compute kapasitenin size sağlanacağına dair bir SLA yoktur. Aynı durum Afet bölgesi (Disaster Region) olarak kullandığınız Paired Azure bölgesi içinde geçerlidir, felaket anında tüm müşteriler için yetecek compute kapasitenin olduğu garanti edilmez.  

On-Demand Capacity Reservation; Planladığınız Migration yada Disaster Recovery projeleriniz için bir Azure bölgesinde VM oluşturmadan gelecekte gerekli olabilcek compute kapasitesini rezerve etmenizi mümkün kılar.

 Reserve Instance’den ne farkı var ?

Reserve instance; Microsoft ile yapacağınız 1 yada 3 yillik taahhüt sonrasında sahip olduğınuz sanal makinaların compute fiyatlandırmasında ciddi bir indirim sağlayan satin alma modelidir. On-Demand capacity ise herhangi bir taahhüt ve sanal makinaya sahip olmadan gerekli olabileceğinizi düşündüğünüz compute kaynağının sizin için rezerve edilmesidir.

Limitasyon ve Kısıtlamalar:

  • Spot VM ve Dedicated Host’lar desteklenmemekte.
  • Proximity Placement Group, Update domain ve UltraSSD storage gibi özellikler ile desteklenmemekte.
  • Şu an için sadece Av2, B, D, E, & F serisi VM’ler desteklenmekte.
  • Availability Set’ler ile kullanımı deskteklenmemekte.

Şuan için genel önizlemede olan Capacity Reservations için bir SLA bulunmamaktadır. Daha fazlası için bu linkten yararlanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect