Güvenlik Windows

Çocuklar, İnternet ve Windows 10 ile Aile Güvenliği

Özgür CEBI
Written by Özgür CEBI

Ev ödevi, çevrimiçi oyunlar, sosyal ağlar, videolar, müzik ve daha pek çok konuda yardımcı olması için İnternet, çocuklar için muhteşem bir kaynak yalnız 1996 yılından bugüne Türkiye’de genel olarak herkesin kullanmaya başladığı internet dünyasının hepimizin bildiği gibi birde karanlık tarafı da var.

Artık tablet, akıllı telefon veya kendi bilgisayarlarına sahip olan cocuklarımızın, hangi içeriğe eriştiklerini ve İnternet’te neler yaptığını örenmek gittikçe zorlaşıyor.

İngiltere’de 12-15 yaşları arasında 515 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada yüzde 14’ünün geçen yıl “olumsuz” bir çevrimiçi deneyime sahip olduğunu, yüzde 8’inin yabancılar ile görüştüğü, yüzde 2’si kendilerini rahatsız hissettiren cinsel içerikler gördüğünü ve yüzde 3’ü onları korkutan bir şey gördüğünü söyledi.

Araştırmadan da anlaşılacağı gibi bugünlerde bizlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, çocuklarının internet ortamında güvende olmalarını sağlamaktır.

Bu konuya öncelikle oğlumuzun internette nasıl güvende tutarım sorusunun çözümünü aramak için başlayıp aslında bu alanda yapılan çalışmaların ne kadar çok olduğunu fark ettiğimde kaleme almanın hepimize bir nebze de olsa yardımcı olabileceğini düşündüm.

Tabiki paylaştıklarımı uygularsanız sorunu tamamen ortadan kaldırırsınız gibi bir söylemim yok, amacım sadece bu konuda hepimizin daha fazla bilinçlenmesi.

Evet çocuklarımız teknoloji içinde doğdu ve bu yaşam onların vazgeçilmez bir unsuru. Küçük yaşlarda bu yaşam tarzını ne kadar erteleyebiliyorsak yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz ama biraz daha büyüdüklerinde bazı önlemler almamız gerekiyor.

Bu sebeple bazı basit kurallar ve önemler alarak başlamalıyız.

Öncelikle çocuklarımızın tablet,telefon,bilgisayar vb cihazları kendi odalarında yalnız olarak kullanmaya izin vermemenizi öneririm. Bu zamanları sizinle birlikte ortak alanlarda geçirmesi daha yararlı olacaktır.

Çocuklarımızın en çok kullandığı uygulamalara gelecek olursak Youtube , Facebook , Online oyunlar başı çekiyordur sanırım.

Tabiki çocuklarımızın yaş ortalamasına göre sadece sıralama değişiyor olabilir ama sanırım hepsi Youtube izliyordur.

Youtube

Tavsiyem Youtube için, bunu kendi yaşına uygun içerikler yayınlayan YouTube Kids uygulaması üzerinden yapmaları daha yararlı olacaktır. IOS ve Android için sürümleri mevcut.

Netflix

Şuan Dizi ve Film izlemek için popüler olan Netflix uygulamasını kullanıyorsanız, bu uygulamanın üzerinde de Ebeveyn kontrolünü sağlayan yaş sınırına ve içeriğe göre çocuğunuzun neleri izleyebileceğine karar verdiğiniz ve diğer profillere PIN koyarak güvenliğini sağlayabileceğiniz özellikler mevcut.

https://help.netflix.com/tr/node/24805

Windows 10 ile Aile Güvenliği

Windows 8 ‘den itibaren kullanabileceğimiz bu özellik ile çocuklarımızın erişeceği içerik türünden, bilgisayarın açık kalacağı zaman kısıtlamasına olanak tanıyor. Bununla birlikte erişim kısıtlamaları, lokasyon takibi ve yaş sınırlamaları gibi özellikleri kullanabiliyoruz.

Bunun için Windows 10 ayarlar üzerinden Aile & Diğer kişiler sekmesiyle devam edip yönergeleri izleyerek kolayca Windows’u çocuk yada yetişkin kimin kullanabileceği ayarlayabiliyoruz.

Bunun için öncelikle çocuğumuz için bir mail hesabına ihtiyacımız olacak bunun için Outlook.com üzerinden hesap oluşturabilirsiniz.

https://signup.live.com/signup?mkt=tr-tr&rollrs=12&lic=1&uaid=410b47fed6b14fecbb10f59b5027da13

Daha Windows ayarlar bölümünden aşağıdaki adımları izleyerek Aile üyesi ekleyebilirsiniz.

Windows 10 ile Aile Güvenliği

Windows 10 ile Aile Güvenliği

 

Bu adımları tamamladıktan sonra girmiş olduğunuz mail adresine davetiye gönderilecek.

Çocuğunuzun bilgilerini girdikten sonra buradaki işlemleri tamamlamış oluyoruz.

Windows 10 ile Aile Güvenliği

Artık https://account.microsoft.com/family üzerinden kendi hesabımızla giriş yaptığımızda çocuğumuzun aktivitelerini görebilir, Windows 10’u ve Xbox One’ı ne kadar süre , hangi zamanlarda kullanabileceğine karar verebilirsiniz.

Windows 10 ile Aile Güvenliği

Bunula birlikte;

İçerik kısıtlaması ve yaşa göre belirleyeceğiniz uygulama, oyun ve video kuralları oluşturup,

Microsoft Edge and Internet Explorer ile Güvenli arama özelliğini kullanabilirsiniz.

Windows 10 ile Aile Güvenliği

Son olarak, bence en önemli özelliklerinden birsi eğer çocuğunuzun Android akıllı telefonu varsa,

Microsoft Launcher uygulaması ile lokasyon takibi yapabilirsiniz.

Windows 10 ile Aile Güvenliği

Faydalı olması dileğimle.

Yazar Hakkında

Özgür CEBI

Özgür CEBI