Azure Azure Monitoring

Log Anaytics Günlüklerinin Data Export ile Arşivlenmesi

Avatar
Written by Emre Martin

Data Export önizleme olarak sunulan yeni bir özellik. Log Anallytics workspace üzerinde tabloların yani log’ların neredeyse gerçek zamanlı olarak (ilk log’ların düşmesi 30 dk sürebiliyor) Azure Storage yada Azure Event Hub üzerine sürekli olarak aktarılmasına olanak sağlııyor. Fiyatlandırması gelecekte duyurulucak olan bu özelliği şuan için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

thumbnail image 1 of blog post titled Log Analytics – data export (preview)

Log Anaytics Workspace Data Export limitasyonları ve diğer Log Analytics arşivleme seçenekleri için bir önceki paylaşıma buradan göz atabilirsiniz.

Log Anaytics Workspace Data Export Yapılandırması (Storage Account)

Önizleme olarak sunulan bu özelliği kullanabilmek için Azure Microsoft.Insights Resource Provider’inin Azure üyeliğinizde aktif olması gerekmekte. Ayrıca kullanacağınız storage account üzerinde firewall (Service Endpoint) aktif ise aşağıdaki görselde olduğu gibi Azure servislerinin Storage Account’a erişebilmesi için gerekli izinleri vermeniz gerekmekte.

Data Export özelliğine workspace Setting altında bulunan Data Export yolunu takip edebrek erişebilirsiniz.

 

Create Export Rule seçeneği ile storage account içerisinde aktarmak istediğiniz tabloları seçerek başlıyoruz.

Bir sonraki ekranda workspace üzerinde bulunan tüm log’ların listesini göreceksiniz. Aktarmak istediğiniz log’ları seçerek devam ediyoruz. Demo ortamımda Security log’lar bulunmadığından ben Performance log’ları ile devam ediyorum 🙂 Performans loglarının arşivlenmesi çok görülecek birşey olmasa gerek.

Son ekranda storage account seçimi ile kullanacağımız storage account’ı belirliyoruz. 

ilk logların aktarılması 30 dk kadar sürebiliyor. Ayrıca limiyasyonlarda belirttiğimiz gibi mevcut log’lar değil sadece yeni loglar bu yöntemle dışarı aktarılabiliyor.

 

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect