Azure Azure Security Defender For Cloud

Microsoft Defender for Cloud Nedir ?

Avatar
Written by Emre Martin

Microsoft Defender for Cloud eski adiyla Azure Security Center; tüm Azure, şirket içi ve diğer bulut sağlayıcılarında bulunan (AWS, Google gibi) kaynaklar üzerinde denetim ve izlenebilirlik sağlayip olası tehditlerin önceden belirlenerek gerekli önlemlerin alınmasını mümkün kılan bir güvenlik platformudur.

Microsoft Defender for Cloud Nedir ?

Microsoft Defender for Cloud’ın yapabildikleri bulut güvenliğinin iki geniş ayagı olan Bulut Güvenliği Durum Yönetimi – Cloud Security Posture Management (CSPM) ve Bulut İş Yükü Koruma Platformu’nu – Cloud Workload Protection (CWPP) kapsamaktadır.

Bulut Güvenliği Durum Yönetimi – Cloud Security Posture Management (CSPM)

CSPM mevcut güvenlik durumunuza ilişkin sağladığı görünürlük ve öneriler (Secure Score, hardening recommendations, Analyze and secure your attack paths)ile riskleri en düşük seviyeye getirerek güvenliğinizi etklili bir şekilde artıtırmayı amaçlar.

Microsoft Defender for Cloud Nedir ?

Defender CSPM kaynaklarınızı korumak için Foundational CSPM (Ücretsiz) ve Defender Cloud Security Posture Management (ücretli) olmak üzere iki seçenek sunar. Aşağıdaki tablodan Defender CSPM seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz:

Microsoft Defender for Cloud Nedir ?

Defender Cloud Security Posture Management’i ektin ilgili servis için Defender Plan’ın aktif edilmesi gerekir.

Microsoft Defender for Cloud Nedir ?

Bulut İş Yükü Koruma Platformu – Cloud Workload Protection (CWPP)

CWPP; görünürlük ve önerilerde bulunan CSPM`ye ek olarak iş yükleri için tehditleri algılama, analiz etme ve çözmeye yardımcı olarak kapsamli bir koruma sağlamayı amaçlar. Microsoft Defender for Cloud, CWPP kapsamında aşağıdaki kaynaklar için koruma sağlar:

Daha fazlasi için:

https://learn.microsoft.com/en-us/azure/defender-for-cloud/defender-for-cloud-introduction

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect