Azure

PowerShell ile Azure Hibrit Avantajının (AHUB) Aktif Edilmesi

Özgür CEBI
Written by Özgür CEBI

Azure Hibrit Avantajı (Hybrid Benefit) Windows Server lisanslarınızdan daha fazla değer elde etmenize yardımcı olan ve sanal makinelerden yüzde 40’a kadar tasarruf etmenizi sağlayan önemli bir maliyet avantajdır.

Böylece sahip olduğunuz lisanslara göre Azure’da Windows Server sanal makineleri çalıştırmak için tekrar lisans maliyetini ödemek zorunda kalmazsınız.

Sahip olduğunuz lisansları Azure’da nasıl hesaplayacağınız bilgisine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/hybrid-benefit/

Azure’da çalıştırdığınız Windows sunucular için lisans maliyeti ödeyip ödemediğinizi kontrol etmek ve gerekli Windows Server Aboneliğiniz varsa, sunucuları restart bile etmeden AHUB (Azure Hybrid Benefit) avantajından yararlanmak isterseniz yazdığım script ile VM’leri listeleyip, istediğiniz ve gereksinimlere uygun olan VM’i AHUB avantajı ile çalışmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Script’e aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://github.com/ozgurcebi/Azure-Powershell-Samples\List Pay-as-you-Go WS and Convert AHUB.ps1

PS çalıştırdığınızda Azure yetkili hesap bilgileri girişinden sonra sahip olduğunuz VM’leri aşağıdaki şekilde listeleyecek, OS Versiyonu Windows , Lisans Tipi boş olan sunucular için ayrıca lisans maliyeti ekleniyor demektir.

PowerShell AHUB

Sunucuyu Pay-as-you-Go’dan AHUB’a çevirmek için ise;

Gereksinimlere uyan AHUB avantajından faydalanacağınız sunucunun bulunduğu “Resource Group” ve Sunucu ismini girmeniz yeterlidir.

PowerShell AHUB

İşlem tamam ?

Faydalı olması dileğimle…

 

Yazar Hakkında

Özgür CEBI

Özgür CEBI