Azure Azure App Services Azure PaaS Azure Security

Managed Certificates ile Web Apps’leriniz için Ücretsiz Sertifika

Avatar
Written by Emre Martin

App Service Managed Certificates (Preview) ile Azure App Service üzerinde bulunan Windows/Linux web uygulamalarınız için ücretsiz  Transport Layer Security (TLS) sertifikasına sahip olabilirsiniz. 

Daha öncesinde sertifika satın alma, yönetme ve SSL yapılandırması için kullandığımız App Service Certificate yine kullanılabilir olacak ancak bazı temel farklar bulunmakta.

Peki App Service Certificate ile App Service Managed Certificates arasında ne fark var ?

  • En temel fark App Service Certificate ücretli, App Service Managed Certificates ücretsiz 🙂 
  • Ücretsiz olarak sahip olabileceğiniz bu sertifika sadece www.azuredocs.com, blog.azuredocs.com gibi sub domainler için kullanılabilmekte, yani wildcard (*) gibi tüm alan adları için kullanılamaz. Bu sebebten her bir sub domain için yeni bir sertifika oluşturmanız gerekmekte.
  • Ücretli olarak satın almış olduğunuz App Service Certificate ‘de olduğu gibi bu sertifikayı  Export edemezsiniz.
  • App Service Managed Certificates’i kullanabilmek için App Service Tier’inizin en düşük Basic-B1 olması gerekmekte. Free-F1 yada Shared-D1 Tier’lar için desteklenmemekte.

App Service Managed Certificates

Managed Certificates ile Ücretsiz Sertifikanın Oluşturuşlması

App Service Managed Certificates ile Sertifika oluşturabilmek için Azure Portal -> App Services yolunu izleyerek sertifika oluşturmak istediğiniz Web App’i seçiyoruz.

Azure Free SSL

Sonrasında TLS/SSL settings > Private Key Certificates (.pfx) > Create App Service Managed Certificate yolunuz takip ederek sertifikamızı oluşturuyoruz.

App Service Managed Certificates

Sertifika oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra Private Key Certificates altında sertifikanızıgörebilirsiniz. Oluşturmuş olduğumuz bu sertifika 6 ay gerçerlidir, bu süre dolmadan (bir ay öncesinde) sertifikanız Managed Certificates tarafından otomatik olarak yenilenecektir.

Azure Web App Free SSL

Son olarak oluşturduğumuz sertifikayı kullanmak istediğimiz alan adına atıyoruz.

Azure Certificate Bindings

ve mutlu son 🙂 

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect