Azure Azure App Services

Azure App Service Domain ile Alan Adı Satın Alma !

Avatar
Written by Emre Martin

Azure App Service Domain doğrudan Microsoft Azure üzerinden alan adı satin alabilmenizi ve yönetmemizi mümkün kılan bir servistir. App Service Domain Alan Adı Yönetimini Microsoft ekosisteminde tutmanın yanında diğer Azure servisleriylede entegrasyon sağlayarak alan adlarının App service, Azure VM, Storage vb. servisler için kullanımını kolaylaştırır. App Service Domain ile satin almış olduğunuz alan adları Azure DNS üzerinde tutulur.

Satin alabileceğiniz top-level domainler şuan için com, net, co.uk, org, nl, in, biz, org.uk, co.in ‘dir. Satın almış olduğunuz alan adları yillik $11.99 olarak ücretlendilir.(ilk 5 gün icerisinde ücretsiz iptal seçeneğide var 😊) Son fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Neden Azure App Service Domain ?

Azure DNS ile daha güvenli ve performaslı olması -> Sadece bu sebeb bile yeterli olabilir. Diğer Azure servisler için gerekli olan DNS yönetimini  farklı bir sağlayıcı üzerinden yapmaktansa herşeyi neden tek portal üzerinden yönetmeyelim ?

Azure App Service Domain Nedir ?

Market Place üzerinden erişebileceğiniz bu servise aynı zamanda App Servis -> Custom Domain ekleme kısmında bulunanDomain satın al seçeneğiylede erişilebilirsiniz.

Azure App Service Domain Nedir ?

Alan adının süresi dolduğunda ne olur ?

Azure App Service Domain

Auto Renew Domain -> Otomatik Yenileme

Otomatik yenileme devre dışı bırakılırsa alan adının sona ermesinden 90 gün önce size bir yenileme bildirimi e-postası gönderilir ve portalda Alan adını yenile düğmesi etkinleştirilir.

Otomatik yenileme aktif edilirse alan adının sona ermesinden 1 gün sonra alan adı faturalandırılır. Alan adının bakiye yetersizliği gibi sebeblerden yenilenememesi gibi durumalarda alan adı sizin için 12 gün bekletilir ve manuel yenileme için bir bildirim e-postası daha gönderilir. Sona erme tarihinden 19 gün sonra halen manuel olarak alan adını geri alabilirsiniz ancak ektsra bir kurtarma ücreti ödemeniz gerekir.

Sonra erme tarihinden 25 gün sonra Azure, alan adı endüstri açık artırma hizmetiyle alan adınızı açık artırma için kullanıma sunar 😊 Geçerli yenileme ve ödeme ücretlerine tabi olarak alan adınızı yenilemek için müşteri desteğini arayabilirsiniz. Sona erme tarihinden sonraki 30. günde artık çok geçtir ve alan adınızı kurtaramazsınız.

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect