Azure Azure App Services

MySQL in-App ile Uygulamalarınızın Performansını Arttırın

Avatar
Written by Emre Martin

MySQL in-app özelliği mysql database’inizin sahip olduğunuz app servis ile aynı platformunda tutulmasını sağlayan bir özelliktir. Peki buna neden ihtiyaç duyalım ? MySQL database’iniz webuygulamanız ile aynı host üzerinde tutulacağından bu özellik daha iyi bir database performansa sahip olmanızı sağlar, ekstra bir mysql maliyeti ödememiş olursunuz ve harici bir mysql yönetiminden kurulmuş olursunuz ancak web uygulamanız ve ve mysql database’iniz aynı disk alanını paylaşacağından Free ve Shared App Servis planlar için bu özellik pek mantıklı olmaya bilir. Ayrıca multiple instances, auto scale yada slots gibi özellikleri mysql in-app ile desteklenmez.

My SQL in-App

My SQL in-app özelliğini mysql ihtiyacı duyan wordpress, joomla gibi platformları Azure marketplace üzerinden oluşturken aktif edilebileceğiniz gibi daha sonrasında wep app altında bulunan MYSQL in App seçeneğini kullanarakta aktif edilebilirsiniz.

My SQL in-App Nedir ?

Slow query ve genel loglamayı MySQL in App Logging kesmesinden aktif edebilrisiniz. Loglara D:\home\logfiles\mysql lokasyonundan Kudo ile erişebilirsiniz. MySQL in-app database’ine erimek içinde yine Kudo veya phpMyAdmin kullanmanız gerekir.

MySQL in App sekmesinden bulunan Manage seçenği ile yada herhangi bir web tarayıcısı üzerinden aşağıdaki URL ile phpMyadmin konsoluna erişebilirsiniz.

phpMyAdmin Konsol URL: https:/APPNAME.scm.azurewebsites.net/phpMyAdmin/

My SQL in-App phpMyAdmin Access

Yada Advanced Tools sekmesinde bulunan Kudu Debug konsolu ile de mysql database’in ize rişebilirsiniz.

KUDO konsol URL: https://sitename.scm.azurewebsites.net/debugconsole

My SQL in-App Kudo Access

Son bir not: MySQL in-app ile birlikte Wep App Always On özelliğininde aktif edilmesi gerekir aksi taktirde uzun süre istek almayan wep app’iniz ile birlikte mysql database’inizde bekleme moduna geçecektir.

Görüşmek üzere 😊 Emre.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect