Azure Azure Network

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

Avatar
Written by Emre Martin

Azure üzerinde çok sayıda vNet içeren karmaşık bir ortam yönetiyorsanız; vNet’arası peering yapılandırmaları, güvenlik politikarı gereği Subnet’ler arasında oluşturmamız gereken NSG kuralları ortamınız büyüdükçe daha karmaşık bir hal alabilir.

Azure Virtual Network Manager kısaca AVNM; Farklı Azure abonelikleri ve Azure bölgelerinde bulunan vNet’leri mantısal olarak gruplandırmanıza, dağıtmanıza ve merkezi olarak yönetmenize olanak tanıyan yeni bir servistir.

AVNM ile farklı Azure üyelikleri hatta farklı Azure bölgelerinde bulunan VNet’leri Statik yada Dinamik olarak gruplandırabilir, sonrasında Connectivity Configuration ile Hub-and-spoke, Hub-and-Spoke with Direct Connectivity yada Mesh network topolojisi oluşturabilir, ayrıca Security Admin Configuration ile oluşturduğunuz bu topolojide bulunması gereken networksel güvenlik kurallarını merkezi olarak yönetebilirsiniz.

Şuan için Önizlemede olan Azure Virtual Network Manager servise Azure portal üzerinden erişebilirisiniz. Bu yazımın devamında AVNM servsinin ayrıntılarını inceliyor olacağız.

Azure Virtual Network Manager Nasil Çalışır ?

Orjinal Görsel

AVNM yapılandırmasında Network Groups -> Configuration -> Deployment olmak üzere üç temel kavram bulunmaktadır.

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

AVNM Network Groups

ilk AVNM dağıtmından sonra vNet’leri Statik yada Dinamik olarak mantıksal gruplar içerisine koyabilirsiniz. Sadece birkaç vNet’in bulunduğu ortamlarda VNet’leri statik yani manuel olarak eklemek kullanışlı olabilir ancak yüzlerce vNet’e sahip olduğunuz ortamlarda Resource Group, Tag, Name v.b koşullar kullanarak dinamik gruplar oluşturmak size ciddi bir zahmetten kurtaracaktır. AVNM üzerinde oluşturduğunuz her grup için Azure Policy üzerinde grup üyeliklerini tanımladığınz kuralları gösteren read-only bir custom initiative policy oluşturulur ve grup üyeliklerinde yapılan değişiklikler bu policy aracılığı ile AVNM’ye bildirilir.

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

AVNM Configurations

Grup üyeliklerini tanımladıktan sonra Configuration altında Connectivity Configuration ve Security Admin Configuration olmak üzere iki farklı yapılandırma seçeneği bulunmaktadır.

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

Connectivity Configuration: İhtiyacınıza göre Mesh yada Hub-and-Spoke olmak üzere farklı vNet topolojileri oluşturmanıza olanak tanır. Mesh seçeneği ile gruplamış olduğunuz vNet’leri peering ile birbirine bağlayabilirsiniz. Mesh topolojisinde tüm ağlar birbirine bağlanır ve trafik çift yönlüdür. Adres aralıgı birbirine ile çakışan sanal ağlar aynı dağıtım grubun üyesi olasalarda iletişim kuramazlar.

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

Hub-and-spoke topolojisinde de Mesh topolojide olduğunu gibi tüm vNet’ler Hub olarak belirlemiş olduğunuz vNet’e peering ile bağlanır ve trafiğe yine çift yönlü olarak izin verilir.

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

Enable mesh connectivity across region: Varsayılan olarak hub-and-spoke topoloji sadece aynı Azure bölgesinde bulunan vNet’lere uygulanır. Farklı Azure bölgesinde bulunan vNet’leri bu yapılandırma dahil etmek için Global Mesh seçeneği kullanılmalıdır.

Use hub as gateway: Hub ağında bulunan VPN yada ExpressRoute gateway’in Spoke VNet’ler tarafından kullanılabilir olası içinde Gateway Trasit seçeneği kullanılmalıdır.

Enable connectivity within network group: Aynı Azure bölgesinde bulunan Spoke vNet’leri arasında doğrudan bağlantı oluşturmak istenildiğinde kulllanılmalıdır.

Enable connectivity within network group

Enable Connectivity Within Network Group – Orjianal Görsel

Security Admin Configuration: vNet’ler için üzerinde gerekli security kurallarının oluşturullmasına olanak tanır. Burada oluşturacağınız security kuralları NSG kurallarından daha yüksek önceliğe sahip olcağından AVNM mevcut NSG kuralları üzerinde bir değişlik yapmaz.

Azure Virtual Network Manager (AVNM) Nedir ?

AVNM Deployment

Bu kısımda oluşturmus olduğunuz gruplara, bir önceki adımda belirlemiş olduğunuz Connectivity Configuration veya Security Admin Configuration yapılandırması istediğiniz Azure bölgesinde bulunan vNet kaynakları için dağıtılmasını sağlayabilirsiniz.

Azure Virtual Network Manager

Şuan için önizlemede olan bu servis sadece belirli Azure bölgelerinde kullanılabilmekle ayrıca AVNM 1 Şubat 2022 tarihine kadar ücretsiz olacak sonrasında AVNM ile yönettiğiniz her bir Azure üyeliği için saatlik 0.10 $ gibi bir ücreti olacak.  Desteklenen güncel bölgelere buradan ve güncel fiyat bilgisine buradan erişebilirsiniz.

Daha fazlası için: https://docs.microsoft.com/en-us/azure/virtual-network-manager/

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect