Azure Azure Monitoring

Azure Monitor Alerts – Gönderici Adresinin Değiştirilmesi

Avatar
Written by Emre Martin

Azure Monitor üzerinde sahip olduğunuz uyarı kurallarına ait bildirim e-mailleri varsayılan olarak azure-noreply@microsoft.com adresinden gönderilmektedir. Bu durum farklı Azure ortamlarının izlenip çeşitli otomasyon ve IT yönetim çözümlerinin kullanıldığı ortamlarda değiştirilmek istenebilir.

Azure Monitor Sender Address

Çözüm olarak Logic App kulllanarak oluşturcağınız basit bir otomasyon ile azure-noreply@microsoft.com adresinden gelecek olan bildirimlerin dilediğiniz farklı bir adresten\mailbox’tan gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Azure Monitor Sender Address

Oluşturmuş olduğum Logic App’in detayları aşağıdaki gibidir:

Trigger olarak when a new email arrives(v2)’I kullandım. Bu trigger martinemre@outlook.com adresine azure-noreply@microsoft.com ‘dan bir e-mail gelmesi sonucunda bir sonraki aksiyonu tektikliyor. Ben test ortamında outlook adresimi kullandım eğer 365’te bulunan bir posta kutusu kullanmak istiyorsanız office 365 outlook yazan triger ve action’u kullanmanız gerekiyor.

Azure Monitor Sender Address

Bir sonraki aksiyon olarak Get email (v2) aynı posta kutusu içerisindeki azure-noreply@microsoft.com’dan gelen e-mailleri alıyor.

Change Azure Monior Sender Address

Son olarak Send an email (v2) bir önceki adımda alınan e-mailleri to kısmında belirtmiş olduğum farklı bir adrese yönlendiriyor.

Change Azure Monior Sender Address

Test için Azure monitor üzerinde basit bir uyarı kuralı oluşturdum. Aşağıda gördüğünüz üzere bildirim e-maili olarak martinemre@outlook adresim gözükmekte. 

Change Azure Monior Sender Address

Görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect