Azure Azure App Services

Azure App Servis Üzerinde WordPress Kurulumu

Avatar
Written by Emre Martin

Bu yazımızda Azure Web App servisi üzerine WordPress kurulumunu ve ayrıntılarını inceliyor olacağız. Kuruluma başlamak için Azure Portal üzerinde MarketPlace -> WordPress yolunu takip edebilirsiniz.

WordPress on Azure

Windows yada Linux wordpress kurulumunu seçmek size kalmış, Ben veritabanı olarak MySql in-app kullanacağım yani WordPress ve MySQL veritabanım aynı host üzerinde olacak, Bu senaryo Linux’da desteklenmemektedir.

WordPress on Azure

App Name: İlk olarak App servisimize bir isim veriyoruz, başlangıçta bu isim aynı zamanda web sitenize erişmek için kullanacağınız URL’iniz olacak. (http://azuredocladsp01.azurewebsite.com) Sonrasında WebApp Domain Servisini kullanarak özel bir alan adı alabilir yada sahip olduğunuz bir alan adını WebApp’e atayarak bu URL’i özellştirebilirsiniz.

DataBase Provider: WordPress için ihtiyacımız olan veri tabanını nerede tutacağımızı seçiyoruz:

  • Azure Database for MySQL: Bu seçenek ile veri tabanını ayrı bir Azure MySQL instance’i üzerinde tutabiliriz. Ancak bu ayrı bir maliyet olacaktır. Azure Database for Mysql fiyatlandırmasına buradan ulaşabilirsiniz.
  • MySQL-in App: Bu seçenek ile veri tabanın ayrı bir MySQL instance’ina ihtiyac duyulmadan web uygulamanız ile aynı host üzerinde tutulmasını sağlayabiliriz. WordPress gibi bir blog sitesi için bu seçenek yeterli olacaktır. MySQL in-app ile ilgili daha fazla ayrıntı için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

WordPress on AzureApp Service Plan: Bu seçenekte web uygulamamızın yani WordPress sitemizin hangi Azure App Service Plan üzerinde barındırılacağını seçiyoruz. App Service Plan’i farklı host seçenekleri olarak düşünebilirsiniz. Her App Service Plan’ın farklı limitleri ve özellikleri bulunmaktadır tabi fiyatta bu özelliklere göre değişmektedir. Örneğin web sitenizde SSL kullanmak istiyorsanız en düşük Basic, Özel alan adı kullanmak istiyorsanız en düşük Shared tier App Service Plan’a sahip olmalısınız. Ayrıntı karşılaştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Azure App Service Plans

App Service Plan’ımızıda oluşturduktan sonra OK diyerek kurulumu bitiriyoruz, bu yaklaşık 2-3 dk sürecektir. Sonrasında Azure Portal -> App Service yolunu izleyerek oluşturduğumuz App Servis’e erişiyoruz.

WordPress on Azure

Son olarak URL’imi kullanarak WordPress kurulumuna geçiyoruz. Basit bir kaç adımda kurulumu tamamadıktan sonra artık websitemiz hazır.

WordPress on Azure

azuredocslab

Başka neler yapabiliriz ?

Görüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Emre Martin

Cloud Solutions Architect